view/ers – Kínai performansz képzőművészet és kortárstánc határán a Ludwig Múzeumban
Október 13-án és 14-én 18 órától látható Jianan Qu és társulatának performansza view/ers címmel a Ludwig Múzeumban. A kínai művész aktív és élő térré változtatja a múzeum kiállítótereit, s izgalmas kísérletet tesz arra, hogy újraértelmezze a megfigyelés szerepét, és új nézőpontokat mutasson a múzeumlátogatók, a képzőművészet, a kortárstánc és határterületei iránt érdeklődők számára.
„A múzeum a művészet és az ember találkozási pontja. Egy hely, ami arra szolgál, hogy a művészeti alkotásokat megfigyelhessük. De válhat-e ez a megfigyelés művészetté? Késztethet-e arra, hogy szembenézzünk egymással?”

view/ers (fotó: Ludwig Múzeum)
Vajon mi a megfigyelés tárgya, a művészeti alkotás vagy mi magunk? Két alkalommal kerül sor Jianan Qu és társulatának táncos és performatív jegyeket egyaránt felvonultató előadására a Westkunst – Ostkunst gyűjteményi kiállításhoz kapcsolódóan a Ludwig Múzeumban.
Az október 13-án és 14-én látható alkalmak során a kínai művész aktív és élő térré változtatja a múzeum kiállítótereit, s izgalmas kísérletet tesz arra, hogy újraértelmezze a megfigyelés szerepét, és új nézőpontokat mutasson a múzeumlátogatók, a képzőművészet, a kortárstánc és határterületei iránt érdeklődők számára.
Jianan Qu 2015 óta foglalkozik művészeti tereket kutató performance-ok létrehozásával. A Bécsben élő és alkotó kínai művész a műalkotásokat körbeölelő teret használja előadásaiban: a kiállított művek, a látogatók és a tér egymáshoz való viszonyát, folyamatosan változó interakcióját vizsgálja.
Válhat-e az alkotás megfigyelése önmagában művészetté? Mitől lesz a tér élő és kifejező? Hogyan tudjuk összekötni a teret és a műalkotásokat leíró szöveget? A koreográfus ilyen, és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ művészetében. A tér újragondolása nem csupán elméleti, de vizuális és fizikai folyamat is egyben. A teoretikus kérdések művészeti úton való megválaszolásával Jianan Qu új utakat nyit a kortárs múzeumi kiállítótér, a „white cube” értelmezésében.
Jianan 10 fiatal művészből álló csapatával 2016 novembere óta dolgozik view/ers c. előadásán. Idén augusztusban ismét a budapesti Ludwig Múzeum vendégei voltak. A kínai művész ezúttal új szemlélettel, a nézőt a tér részének tekintve alkotta meg előadását.

- Natalie Dessay, a meglepetések énekesnője
- Programajánló – 2018. április 23-29.
- Antiszemita díjazottak miatt adta vissza az ECHO Klassik díjat Fabio Luisi
- Mit csinál egy buszsofőr a hegedűjével műszakkezdés előtt? – Videó
- Fischer Iván és Schiff András is fellép a BBC Proms koncertsorozatán
- „Ajtaja folyton nyitva állt mindenki előtt” – In memoriam: Rév Lívia
- Honnan ered a babérkoszorú, és kik viselik még ma is?
- Amit hallunk, hatványozottan Haydn
- Harsona próbajáték a Budapesti Operettszínházban
- Fabio Ceresa: „Verdi az életből való menekülés operáját írta meg”