Az ember tragédiája – Vidnyányszky Attila rendezésében készül a Nemzeti bemutatója
A Nemzeti Színház harmadik bemutatója lesz az új évadban Az ember tragédiája, amely Vidnyánszky Attila rendezésében kerül színre, Ádámot Berettyán Sándor, Évát pedig Ács Eszter játssza. A próbák már zajlanak, a bemutatót október 19-én tartják.

Vidnyánszky Attila Az ember tragédiája olvasópróbáján / Fotó: Eöri Szabó Zsolt
Ajánló a darab elé:
„Ádám: Hová lesz énem zárt egyénisége?”
Az emberiség drámája az ősszülőktől kezdve, ahogy a világegyetem tágul, egyre nagyobb rálátást nyújt Ádámnak arra az időfolyamra, amit történelemnek nevezünk. Ám az „útvezető”, a megelégedéssel ironizáló „okosördög”, egy olyan jövendő képét festi le, melynek alapja a kétely, felépítménye pedig a tragikum. Lucifer, intést és tudást ötvözve próbálja Ádámot rábírni, ne fogadja el az isteni megoldást. De a Mű, mely immár forog, önmagában, önmaga által győzi le a szkepszist, egy folyamatos harc újra tapasztalása, a közönség, a jövő emberiségének küzdelme által.

Fehér Tibor / Nemzeti Színház: Az ember tragédiája – próba / Fotó: Eöri Szabó Zsolt
Vidnyánszky Attila Az ember tragédiája olvasópróbáját ezzel a mondattal kezdte: “Négy éve készülök a mai napra. Úgy érzem, most érkezett el az idő, hogy színpadra állíthatjuk a Tragédiát” – majd hozzátette: “A darab folyamatosan foglalkoztat, folyamatosan rendezem. 1997-ben kezdtem, azóta volt mindenféle változat: utazó, zsámbéki szabadtéri, gyulai várszínházi, Kisvárdára is elkészültem egyszer, de azt az eső elmosta, volt Szegeden a Szabadtéren… Ez a darab – a Bánk bánnal együtt – az első számú mű a Nemzeti Színház számára, és a magyar színpadra írt művek közül egyértelműen ez a legnagyobb kaland…” – hangsúlyozta az igazgató-rendező.

Farkas Dénes / Nemzeti Színház: Az ember tragédiája – próba / Fotó: Eöri Szabó Zsolt
Vidnyánszky Attila a darabról:
“Álomszerű. Ez a jelző jut eszembe elsőként, ha egy szóban kellene megragadnom, miként képzelem el most Az ember tragédiáját a Nemzeti Színházban – mondja Vidnyánszky Attila rendező. – Madách Imre „emberiségkölteménye” hatalmas látomás, amely végigszáguld velünk a történelmen a Paradicsomtól egészen a jövőbe, de a Lucifer által ajánlott módon, vagyis a „tünékeny álom képei”-n keresztül. A rendezéshez a kulcsot tehát maga Madách adja meg: az álom logikátlan logikájával válik megélhetővé mindaz, amit Ádám és Éva korról korra lát és tapasztal, amiért lelkesedik, és amiből kiábrándul.

Ács Eszter, Berettyán Sándor / Nemzeti Színház: Az ember tragédiája – próba / Fotó: Eöri Szabó Zsolt
Számomra a mű egyik kulcsmondata: „Hová lesz énem zárt egyénisége…” És Ádám kérdésére Éva így felel: „Nem így volt ám ez egykor, szebb időben.” Vajon hová tűnik a személyiség „egész-sége”, amit az ember a gyerekben érez? De ugyanilyen agyat és lelket kínzó érzés a Paradicsomon kívüliség érzete, a kiűzetés előtti „szebb idő” iránti örök emberi vágy, „halálra ítéltségünk” tudata, és a szembesülés végességünkkel, az „arasznyi lét”-tel… Mindezen „reménytelenségek” mellett és a nagy eszmék hullámverése közben a szerelemről, két ember szövetségéről is szeretnék mesélni, amiből – átkokként vagy megváltásként – a jövőnk születik.
Az ember tragédiája az a mű, amellyel ha komolyan foglalkozik az ember, nemhogy kimerítené önmagát, de újabb és újabb kérdéseket és gondolatokat szül – vallja Vidnyánszky Attila, aki 1999 óta immár négy verzióban rendezte meg Madách művét. Ezúttal a Nemzeti Nagyszínpadának egészét (a nézőteret is) arénászerűen „bejátszó”, látványos előadás születik”.

Berettyán Nándor / Nemzeti Színház: Az ember tragédiája – próba / Fotó: Eöri Szabó Zsolt
Madách Imre 1859-ben fejezte be a munkát a drámai költeményén, a kéziratot 1861-ben vitte bírálatra Arany Jánoshoz, akinek stiláris javításaival 1862-ben jelent meg először a „nagy mű” nyomtatásban. Sokáig színpadképtelennek, előadhatatlannak tartották a Tragédiát – egészen 1883. szeptember 21-ig: Paulay Ede rendezésében ekkor kezdte meg színpadi karrierjét a mű a Nemzeti Színházban és a magyar színpadokon. (Ezért ünnepeljük minden évben ezen a napon a Magyar dráma napját.)
A Tragédia 135 éve – az 1947 és 1955 közötti betiltását kivéve – szerepel az ország első színházának repertoárján. A Nemzeti Színház, amely 1837-es alapítása óta csak 2002-ben kapott végleges otthont a mai épületben, Az ember tragédiájával nyitotta meg kapuit.
A Csongor és Tünde, valamint a Bánk bán után Az ember tragédiája műsorra tűzésével a 2018/19-es évadtól a magyar drámairodalom mindhárom klasszikusa látható a Nemzeti Színházban.

Schnell Ádám, Fehér Tibor, Nagy Márk / Nemzeti Színház: Az ember tragédiája – próba / Fotó: Eöri Szabó Zsolt
Az ember tragédiája
Madách Imre műve alapján
Szereplők:
Éva – Ács Eszter
Ádám – Berettyán Sándor
további szerepekben
Valamint a Kaposvári Egyetem Rippl-Rónai Művészeti Karának II. éves hallgatói
Rendezőasszisztens – Trimmel Ákos