Faust-díjra jelölték Mundruczó Kornélt a Proton Színház Látszatélet rendezéséért
A Német Színházi Szövetség Faust-díjra jelölte Mundruczó Kornélt.
A legjelentősebb német színházi díj minden esetben az előző év legjobb színházi teljesítményeit jutalmazza, azokat a művészeket tüntetik ki vele, akiknek a munkája irányadó a német színház számára. A jelölés hatalmas elismerésnek számít, főleg, hogy a díj történetében most először került a jelöltek közé nem német színház, jelen esetben egy független magyar társulat, a Proton Színház produkciója.

Mundruczó Kornél / Fotó: Fegyverneki Sándor
A Faust-díjat idén tizenegyedik alkalommal adják át nyolc kategóriában: legjobb színházi rendezés, legjobb színész/színésznő, legjobb zenés színházi rendezés, legjobb zenés színész/színésznő, legjobb koreográfia, legjobb táncos/táncosnő, legjobb gyermek- és ifjúsági rendezés és legjobb díszlet és jelmez. Mundruczó Kornélt a legjobb színházi rendezés kategóriában jelölték, Joanna Praml és Johanna Wehner rendezőnők mellett. Az életműdíjat Elfirede Jelinek kapja. A díjátadó 2017. november 3-án lesz Lipcsében.
“Mundruczó Kornél hiperrealista mesterműve.” (mottingers-meinung.at, Ausztria)
A Látszatélet a Proton Színház működési struktúrájának megfelelően nemzetközi koprodukcióban készült, nyolc koprodukciós partnere közül négy német: a Theater Oberhausen, a berlini HAU Hebbel am Ufer, a drezdai HELLERAU – European Center for the Arts, a Wiesbaden Biennale, illetve a Bécsi Ünnepi Hetek, a lille-i La Rose des Vents, a Théâtre de Strasbourg/Scène européenne és a Trafó Kortárs Művészetek Háza volt, producere Büki Dóra, a Proton ügyvezetője.
“Az arc mint harctér, a bérlakás mint mikroszkóp, a színpad mint nagyítóüveg: az 1975-ben született Mundruczó Kornél színházművészete kis léptékben, éles körvonalakat használva reflektál a társadalmi viszonyokra, és ezáltal válik a Látszatélet egyszerre költői és politikai eseménnyé.” (Frankfurter Allgemeine Zeitung, Németország)
Az előadás világpremierje a Bécsi Ünnepi Heteken, németországi bemutatója pedig a Theater Oberhausenben volt. Azonban nem a Faust-jelölés az első elismerés, amiben német nyelvterületen részesül az előadás: Ausztriában, Németországban és Svájcban kapott kiemelkedően jó kritikák mellett 2017 elején a legjelentősebb német színházi portál, a nachtkritik.de szerkesztősége a 2016-os év 50 legjobb színdarabja közé választotta a Proton Színház előadását, ahol a nézők szavazatai alapján végül a 8. helyen végzett.
“Ez a színház a természet erejével hat.” (Neue Zürcher Zeitung, Svájc)
A Látszaélet szerzője Wéber Kata, díszlettervezője Ágh Márton, aki Domán Melindával együtt a jelmezeket is jegyzi, fénytervezője Éltető András zeneszerzője, Asher Goldschmidt. Az egyes szerepeket a Proton Színház virtuális társulatának tagjai Monori Lili, Láng Annamária és Rába Roland mellett Jéger Zsombor, az Örkény Színház társulatának tagja és Kozma Dáriusz játsszák.
A színdarab az őszi vendégjátékokat követően itthon legközelebb a magyar koprodukciós partner, a Trafó Kortárs Művészetek Háza műsorán látható 2017. november 27-én, 28-án és 29-én.

- Közel 2000 lelet menekült meg a leégett Brazil Nemzeti Múzeum állományából
- „Ez volt a dolgod: hogy élj és elfáradjál” – 30 éve halt meg Márai Sándor
- A Bajor Állami Opera cenzúrázni kényszerült fedetlen kebleket mutató Tannhäuser-videóját
- Világzenei mini fesztivál kezdődik a Fonóban
- Megnyílt a Warhol-kiállítás Békéscsabán
- José Cura lesz a Magyar Rádió Művészeti Együtteseinek első állandó vendégművésze
- Budapest Quartet Weekend 2019 – különszám
- Rácz Ödön új albuma vezeti a német lemezeladási listákat
- Ismerje meg Fullajtár Andrea színművészt!
- Bodnár Gábor: „Nem ellehetetlenülésről, hanem sikertörténetről kell beszélni”