Először látható a Ványa bácsi Szegeden – Bodolay Géza rendezésében
Először mutatták be a Ványa bácsit a Szegedi Nemzeti Színház deszkáin. A produkció a Huckleberry Guys élő zenéjével, Bodolay Géza rendezésében került színre szeptember 29-én.
Csehov egyik legismertebb drámájának címszerepében Pataki Ferenc látható. Szerebrjakov professzort Jakab Tamás, Jelena Andrejevnát, a feleségét Gidró Katalin, Vojnyickaját Fekete Gizi alakítja. Bemutatkozik a társulat két új tagja is: Waskovics Andrea mint Szonya és Molnár Erika dajkaként.
Ajánló a darab elé:
Mit tegyünk?
A szorgalmasan irkáló professzor ezzel a világraszóló tanáccsal hagyja ott egykori családjának még élő tagjait:
Csinálni kell valamit, uraim. – Valamit csinálni kell.
De mit? – Csehov címszereplője: Ványa, túl férfikorának delelőjén rádöbben: átverték.

Szegedi Nemzeti Színház / Ványa bácsi
Mi a teendő címen Csernisevszkij (1828-1889) nagy hatású regényt írt. A címet utóbb egy filozófussá maszkírozott Uljanov (1870-1924) nevű alak programtéziseinek kifejtéséhez ellopta(feldolgozta?). Ez a fickó Lenin néven vált párt- és államalapító gyilkos terroristává: – Mi a teendő? – avagy: Mit tegyünk?
A színdarabunkban láthatóvá váló egykori környéken egyetlen értelmes ember volt: a csillagok felé menekülő Asztrov, az alkoholista orvos. Ő az Erdőt akarná megmenteni: hogy mekkora eséllyel, azt az elmúlt száz év még Csehov történelmi koránál is durvábban mutatta meg.
A regény- és drámaíró Turgenyevet a műelemző professzor és a szerelmi helyszínt kereső orvos egyaránt emlegeti, a reumától kapható szívzsába és az összedőlő udvarházak kapcsán. – Vajon tragikusan komoly, vagy éppen cinikusan komédiázik Csehov az elődökkel, mikor a másik, az orosz színpadokon naggyá játszott színműíró elődjét: Osztrovszkijt sem hagyja említés nélkül? Osztrovszkij amúgy Petőfivel egy esztendőben született.

Szegedi Nemzeti Színház / Ványa bácsi / Gidró Katalin, Pataki Ferenc
Nevessünk vagy sírjunk, ha kiderül/földereng, hogy rövid/hosszú évtizedeink: Apáink és nagyapáink, egyáltalán: ősapáink évszázadai ugyanannak a nagy közösségi átverésnek voltak tudatlan tanúi, résztvevői, elszenvedői, végrehajtói és áldozatai, mint Mindenki, a Piramisok, akármilyen Háborúk és minden lázadónak vélt Forradalmunk óta? – Nevessünk, vagy sírjunk?
Mikor Katalin cárnő Fölvilágosodásával és a rákövetkező Haladásokkal kölcsönösen magunkévá tettük egymást, vajon megérthettünk/befolyásolhattunk bármit is? Illumináltan és „szabadon”?

Szegedi Nemzeti Színház / Ványa bácsi / Pataki Ferenc
Platón nagy találmánya: az Állam ad-e valaha bármiféle esélyt, bármelyik vidéki élet jelenetsorozatának pusztáin? Mikor már lövöldözni sem érdemes, olyankor mi marad szegény Ványabácsinak?
Ha a Szerelemtől kizökken az értelmetlenül „dolgos” élet a kerékvágásból, mire van esély az impotens tudományokon túl nyúló Fölismerés után? – Megmenthetik-e a reménytelen férfiakat a nők, miközben a professzor úr legszívesebben mindent eladna a fejünk fölül? – A nagymama elszántan olvas, a dajka kötöget, Jelena gyönyörűen dülöngél ide-oda, Szonya egész éjjel imádkozik.
Tyelegin, az elszegényedett „földbirtokos” a vihar után is pengeti gitárját. A neve szekérnek vagy kordénak egyaránt fordítható.
Bodolay.

Szegedi Nemzeti Színház / Ványa bácsi
Bodolay Géza a produkcióról:
Bodolay Géza, a darab rendezője elmondta, ezúttal nem a publikum által „ismert” szomorú hangvételű darabot vitték a színpadra, hiszen a mű tobzódik a komikus vonásokban. „Tulajdonképpen százhúsz éve azon rágódnak az esztéták, hogy mennyire tragikus illetve komikus az alkotás, ez már önmagában véve komikumnak számít”– fejtette ki a rendező. Majd hozzátette: a Jakab Tamás által megformált Szerebrjakovprofesszor figurája az egyik főhőse a történetnek, aki egy életet eltölt azzal, hogy ír és előad a művészetről, miközben semmit nem ért abból, amit papírra vet. „Mindez önmagában is mulatságos lehet, és akkor még nem esett szó a szerelmi szálakról, amiben az alkotás szintén bővelkedik”–tette hozzá egy közönségtalálkozó alkalmával.

Szegedi Nemzeti Színház / Ványa bácsi / Gidró Katalin, Sorbán Csaba
„Nem szeretnék bélyeget ragasztani a darabra, mert nem szeretném lelőni a nézői meglepetés erejét. Annyit ígérhetek, nem egy unalmas Csehov darab lesz, hanem ébren tartó erő”– fogalmazott a rendező.
Forrás: Szegedi Nemzeti Színház, Szegedma.hu, Délmagyar