Ez a komikus eposz, a magyar romantika kedvenc műfaját az eposzt parodizálja. Petőfi Sándor, ebben a művében nemcsak a klasszicista eszményt, a túlzásba vitt pátoszt, a fennkölt hangnemet és a jellegzetes eposzi kellékeket teszi nevetségessé, hanem a költészetnek romantikus és nem kevésbé ünnepélyes „vasárnapi” értelmezését is. Arra, hogy miért írta meg a Petőfi ezt a komikus hőskölteményt 1844-ben, több elképzelés is létezik. Talán a Dunavecsén eltöltött kellemes napok voltak a költőre jó hatással. Művét 1844 augusztusában kezdte megírni, és szeptember 10-re már el is készült.
A nagyváradi Lilliput Társulat rendhagyó irodalomórája, az első lépések megtételét segíti a kamaszok számára az irodalom élvezete irányában. Más hallani a szöveget, látni a cselekményt, mint elolvasni az iskolai kötelező olvasmányokat. Olyan színházi eszközökkel jelenítjük meg Petőfi remekét, amely közel áll a középiskolás korosztályhoz, mégis a hagyományos vásári színjátszás, képmutogatás eszközeit is használja.
Bartal Kiss Rita bábos a szó legnemesebb értelmében. Rendez, tervez, játszik, két kezével teremt mesevilágot: farag, fest, bábot készít. Komplexitása okán a magyarországi bábszínházak mindegyikében szívesen látott művész és a határon túli bábos műhelyek is sokszor tartanak igényt tehetségére.
A 10. Színházi Olimpia programjába két rendezése is meghívást kapott ( Helység kalapácsa - Lilliput Társulat Nagyvárad ; Bennem a létra - Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem vizsgaelőadása)
A Blattner Géza -díja mellett számtalan szakmai elismeréssel rendelkezik, legutóbb a 2022-es kaposvári ASSITEJ-fesztiválon a Legjobb Gyermekszínházi Rendező díját ítélte neki a zsűri a marosvásárhelyi ARIEL Bábszínház Volt egyszer egy...című előadásának színre viteléért. Bartal Kiss Rita jelenleg a zalaegerszegi Griff Bábszínház művészeti vezetője.