Milada Horákovát igazságtalanul elítélték és kivégezték a kommunista Csehszlovákia egyik legnagyobb koncepciós perében. Az 1950-es években lezajlott kirakatperek célja az volt, hogy elriassza az embereket az állami rezsim mindenféle kritikájától.
Egy nagy per részeként több tucat kisebb per zajlott országszerte, a kegyelmi kérelmeket pedig elutasították. Az akkori miniszterelnök, Klement Gottwald olyan hírességek tiltakozása ellenére is jóváhagyta Milada Horáková halálbüntetését, mint Einstein, Churchill, Griffin bíboros, Bertrand Russel és még sokan mások.
1950. június 24-én összesen tíz halálbüntetésről döntött a bíróság, közel ötven esetben életfogytiglani fogvatartást ítéltek meg, ami a további bebörtönzésekkel együtt több mint 7800 évet ölelt fel. Állhatatosságának és bátorságának köszönhetően Horáková a totalitárius rendszerrel szembeni ellenállás szimbólumává vált.
Az alkotók a több műfajt ötvöző, unikális táncszínházi előadást Jana Kánskának, Milada Horáková lányának ajánlották, aki csak negyven év után kapta meg édesanyja búcsúlevelét.
Ondrej Šoth koreográfus, rendező, díszlettervező, a Kassai Állami Színház igazgatója. 1975 és 1979 között klasszikus táncot tanult a Kassai Konzervatóriumban, majd a Pozsonyi Képzőművészeti Gimnáziumban szerzett művészeti mesterdiplomát koreográfusként 1983-ban. Prágában a Kamara Balett, később a Nemzeti Színház koreográfusa lett. 1989-ben tér vissza Szlovákiába, ahol a Szlovák Nemzeti Színház és a Népi Művészeti Együttes előadásait koreografálta.
1990 és 1995 között tanár volt a Pozsonyi Képzőművészeti Gimnáziumban, a prágai Művészeti Akadémián és a konzervatóriumban, de tanított Krakkóban, Belgiumban, Párizsban, Kínában, Indiában és Japánban is. 1994-től 1998-ig a cseh Ústí nad Labem városi színházának balett-tagozatát vezette. A 90-es évek második felében táncprojekteken dolgozott Münchenben, Salzburgban, Hamburgban, Torontóban és Lisszabonban. 2000 és 2010, majd 2012 és 2020 között a Kassai Állami Színház balettigazgatója volt, közben két évig vezette a Szlovák Nemzeti Színházat. 2020 óta a Kassai Állami színház ügyvezetője.
Több tucat koreográfiát tudhat magáénak, a klasszikus balettől az operákon át a kortárs táncszínházig. Számos ismert színházi rendezővel dolgozott együtt, például Ľubomír Vajdičekkel, Roman Polákkal, Jozef Bednárikkal és Marián Chudovskýval. Közreműködött Juraj Jakubiská és Peter Weigl filmjeiben, de dolgozott Hollywoodban is.
Gazdag munkásságáért számos díjat nyert Szlovákiában és külföldön. Megkapta többek között a World Ballet Stars Award díjat, kétszer a DOSKY színházi díjat és a Crystal Wing díjat.