Az Antigoné mellett az Oidipusz Szophoklész legismertebb és legtöbbet játszott tragédiája, amely a görög mitológia thébai mondakörén alapul.
Oidipusz jóslatot kap: meg fogja ölni a saját apját, és a saját anyját veszi feleségül, akitől gyerekei születnek… Ebben az ókori pszichothrillerben járvány pusztítja Thébát, amitől akkor szabadulhat meg a város, ha a hajdani nagy király gyilkosát megtalálják. Oidipusz nyomozni kezd – mint kiderül, saját maga után. A jóslat beteljesült. Oidipusz király saját gyermekeinek egyszerre az apja és a testvére, saját anyjának egyszerre a fia és a férje, és apjának, Théba egykori uralkodójának gyilkosa. Oidipusz felesége (aki az anyja is) öngyilkos lesz, ő pedig kiszúrja saját szemét…
„Ha a hanyatló antik aranykor társadalmi-politikai viszonyait vizsgáljuk, láthatjuk, milyen mértékben harmonizálnak azok a mai kor folyamataival, eseményeivel. Oidipusz a sorsszerű bűnösség szimbólumává vált. Az elején még ízig-vérig politikus, aki a dráma végére a szó nemes értelmében emberré válik, mindent elveszít. A történelem sok mindenre megtaníthat bennünket – ha valaki tanulni szeretne. Az Oidipusz talán mindennek a metaforája. Egy olyan társadalmi rendszeré, mely a saját farkát kergetve, a demokrácia kiterjesztésének palástja alatt éppen azt semmisíti meg.” – mondja Vito Taufer rendező.
Szekció: MITEM+
Slovenian director. Born in 1959, he graduated from the Academy of Theatre and Film in Ljubljana in 1985. Since 1989, he has been the in-house director of the Slovenian Youth Theatre (Slovensko Mladinsko Gledalisce) in Ljubljana. As a young man, he was dubbed the Little Prince of Yugoslav theatre, and is today considered one of the most exciting theatre-makers. His productions are characterised by pop iconography and parallel dramaturgy. He has won the Sterija, Preseren, Borstnikov and MESS Awards.