A Mindaz, ami történt és történhetne száz évet ölel fel Európa történelméből, a korszak szédítő ellentmondásait, hamis ígéreteit és pusztító válságait beleértve. Az első világháborúval kezdődő előadás eseménytöredékek tablóját tárja elénk anélkül, hogy különbséget tenne a triviális és elvben jelentőségteljes részletek között. Heiner Goebbels a tizenhat zenésszel, táncossal és előadóművésszel egy olyan szertárba kalauzol minket, mely tele van a múlt kellékeivel, a jelen terhével és a többféle lehetséges jövő zálogaival.
A Mindaz, ami történt és történhetne félig performansz, félig egy építési terület, mely arra invitál, hogy az együttműködés és a véletlenek költői keretében a 20. század alternatív történelmét képzeljük el. Három egymással összefüggő ihletforrás van ebben a segítségére: Patrik Ouředník "Europeana - A huszadik század rövid története" című regénye, John Cage "Europera 1&2" című antioperája, valamint az Euronews európai tévécsatorna "No Comment" című műsorblokkja; ezek anyaga rendeződik össze és át az ellentétek folyton változó panoráma-folyamában.
A Mindaz, ami történt és történhetne mindannyiunkat arra invitál, hogy átgondoljuk az európai identitás kialakulását, mibenlétét, lehetséges jövőjét; hogy elképzeljük múltunk, jelenünk, jövőnk különféle változatait.
Heiner Goebbels 1952-ben született, zeneszerző és rendező, Frankfurt am Mainban él. Szociológiai és zenei tanulmányokat folytatott, együttesek és zenekarok számára is komponált műveket. Zenés színdarabokat, szcenikai koncerteket, rádiójátékokat, hang- és videóinstallációkat alkot. 2012-ben jelent meg az Aesthetics of Absence (A hiány esztétikája) című könyve.
Számos nemzetközi díj birtokosa, többek között az Európai Színházi Díj és a Nemzetközi Ibsen-díj kitüntetettje. 2012 és 2014 között a Ruhrtriennale művészeti igazgatója volt. 2018-ban elsőként kapta meg a Giesseni Egyetem által frissen létrehozott Georg Büchner-professzor címet.