Gábor Júlia, Márkus Luca és Szigethy Gábor - Fotó: Gordon Eszter

Márkus Luca kapta a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt

Márkus Luca nyerte el idén a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt az Inkognitó és a Szeget szeggel című előadásokban nyújtott alakításaiért a Vígszínház társulatának titkos szavazása alapján.

A színház közleménye felidézi, hogy a Ruttkai Éva-emlékgyűrűt a színésznő lánya, Gábor Júlia 1986-ban alapította édesanyja, a Kossuth-díjas színésznő, a Vígszínház legendás művésze emlékére. A díjat a színház bármely művésze megkaphatja, akár többször is, az adott naptári év során nyújtott kiemelkedő művészi teljesítményéért.

Idén a Vígszínház színművészei Márkus Lucának az Inkognitó és a Szeget szeggel című előadásokban nyújtott alakítását ismerték el az emlékgyűrűvel. A díjat Gábor Júlia és férje, Szigethy Gábor színháztörténész adta át december 27-én a Vígszínház színpadán Az öreg hölgy látogatása című előadás után.

Márkus Luca Debrecenben született, majd 2015-2020 között a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatója volt Marton László, Hegedűs D. Géza és Forgács Péter osztályában. Színházi gyakorlatát a Vígszínházban töltötte, ahol 2020 óta társulati tag.

Korosztályának kiemelkedő tehetségeként, kiváló színészi adottságainak és szorgalmának köszönhetően néhány év alatt a Vígszínház meghatározó színésznője lett. Remek karakterábrázoló tehetsége megmutatkozik A Nyugat császára Susanjának szerepében, Az apában rebbenékeny finomsággal formálja meg egy idős férfi ápolóját. Kiváló énekhangját, erőteljes színpadi jelenlétét és érzékeny játékát csodálhatja a közönség A nagy Gatsby-ben, A padlás Sünijeként pedig bájával és humorával varázsolja el a nézőket. A Sirályban ő Nyina, egy célratörő, öntudatos, kiszámíthatatlan, pimasz, szabad, ugyanakkor végtelen törékeny lányt mutat meg – hangsúlyozták a közleményben. Mint fogalmaztak, a Pesti Színház egyik legfrissebb bemutatójában, az Inkognitóban virtuóz módon játszik el többféle karaktert, és a Szeget szeggelben megrendítő, ahogy a hatalomnak és a férfierőnek kiszolgáltatott, ám mégis eltökélt Isabellát alakítja.

A 2021-ben, a Házi Színpadon bemutatott A rendes lányok csendben sírnak című kamaraelőadásban egy kegyetlen világban felnőni kényszerülő kamaszlányt játszik. Érett, mély emberismeretről árulkodó alakításáért 2021-ben elnyerte a Varsányi Irén-emlékgyűrűt. Több sorozatban és filmben is szerepelt az elmúlt években, köztük olyan sikeres és népszerű produkciókban, mint a Csak színház és más semmi, a Korhatáros szerelem, a Tóth János, az Egynyári kaland, A tanár, a Blokád és A besúgó – emlékeztettek a közleményben.

A színésznő aláírásával díszített Ruttkai Éva-emlékgyűrűvel elsőként – 1987-ben – Tordy Gézát jutalmazta a társulat. Az elismerést később megkapta többek között Eszenyi Enikő, Darvas Iván, Pap Vera, Gálffi László, Igó Éva, valamint Fesztbaum Béla is.

(Via MTI)

További cikkek
net_Rajzoltunk_egy_koeltemenyt_2023_2
A 10. MITEM részeként október 2-án 18 órától nyílik kiállítás a Nemzeti Színház első emeleti előcsarnokában, melynek keretében Magyarország rangos kortárs képzőművészei tisztelegnek alkotásaikkal Madách Imre főműve, Az ember tragédiája előtt.
nm_ajanlo_cl_XI_1_
Miért szól rólunk a Bánk bán? Mi köze van Molnár Ferencnek a nagy hajtépéshez? Kicsoda Grane? Mi a siker fokmérője? Mit kínál a 10. MITEM? Interjúk Udvaros Dorottyával, Blaskó Péterrel, Schnell Ádámmal és Berettyán Sándorral. És sok egyéb olvasnivalót kínál a Nemzeti Magazin friss száma.
Kulcsár Edit - fotó: Eöri Szabó Zsolt
A 10. Színházi Olimpia záróakkordjaként a Nemzeti Színház megrendezi a jubileumi, 10. Madách Nemzetközi Színházi Találkozót (MITEM). Kulcsár Edit Ágota dramaturgot, a MITEM főszervezőjét kérdezzük a rendhagyó programról, a színház szerepéről és egy kimerítően szép évről.