A 10. Színházi Olimpia látványos záróeseménnyel fejeződött be június 24-én, szombaton. Aki ott volt, biztos, hogy nem felejti el ezt az egészen különleges Szent Iván-éjt. A Magyar Nemzet beszámolója.
Szombat estére a Margitsziget átalakult a csodák és az álmok földjévé. A Margitszigeti Szabadtéri Színpadon Vidnyánszky Attila, a Nemzeti Színház vezérigazgatója beszámolt arról, hogy Magyarországon soha nem látott nagyságú színházi eseménysorozat zárult le, amelyben 58 ország 400 társulata 750 előadást adott.
Színháztörténelmet írunk
– mondta a Nemzeti Színház igazgatója, majd hozzátette, hogy ezzel győzött a magyar kultúra.
A záróesemény meglepetése az „In memoriam Bartók”, Binder Károly és Varga Gábor improvizatív előadása volt.
Csodát éltünk meg ez alatt a pár hét alatt.
Ezek már Fekete Péter, a Fővárosi Nagycirkusz főigazgatójának szavai, aki elmondta, hogy nagyon büszke arra, hogy a 10. Színházi Olimpia állomásain elsőként lehetett jelen a cirkuszművészet. Beszámol arról is, hogy a cirkuszművészet generációról generációra átadott tudását, kulturális örökségét sokan megismerhették az elmúlt hónapokban.
A záróeseményen egy csodautazásra invitálják a nézőket a Margitszigeti Szabadtéri Színpad körüli parkba, ahol vetítés, lézershow és táncosok sokasága várta az előadásról kiérkező közönséget.
Ifj. Simet László artistaművész is részt vett a záróeseményen. Áprilisban egy drótkötélen, 30 méter magasságban vitte át a Duna felett azt a színházi maszkot, amelyet 24-én, szombaton éjszaka szimbolikusan – egy tízméteres kötélpályán áthaladás után – átad Vidnyánszky Attilának, aki ezzel ünnepélyesen le is zárja a világszínházi eseményt.
Ifj. Simet László hangsúlyozza, hogy az egész magyar kulturális életnek egy kiemelkedő rendezvénye ez a megmérettetés.
Az én részemről, a cirkuszi szakma részéről nagyon örülök, mert most volt először az, hogy a cirkuszművészet is képviseltette magát ezen az eseményen
– nyilatkozta a világhírű artistaművész a Magyar Nemzetnek, aki arról is beszélt, hogy jó együtt látni a különböző előadóművészeteket, és azt is, hogy egyre több cirkuszi produkció nyit a színház felé.
Az előadás után a színházból elsőként kisietőket különös, soha nem látott látvány fogadta: a Margitsziget öreg platánjainak vaskos törzseit különleges projektorokkal világították meg. A fényfestmény eredményeként szarvasok, farkasok és más állatok jelentek meg a sötét éjszakában és indulnak el a nézőközönség irányába.
A premontrei kápolna előtt a színészeké volt a főszerep, akik ennek a csodás és babonás éjszakának a rejtélyeibe avatták be a látogatót. Mellettük a klasszikus zene kerül a középpontba, tőlük pár méterre pedig a tradicionális indiai művészet egzotikus varázslatát láthatták az érdeklődők.
A 10. Színházi Olimpia bebizonyította, hogy a cirkusz-, a tánc- és más előadóművészetek a kultúra legjavát alkotja. Mindez egy hosszú és tudatos építkezés eredménye, amelynek első gyümölcseit éppen most, Szent Iván éjjelén szakajthattuk le.
A teljes beszámoló a Magyar Nemzet oldalán található, képgaléria a záróünnepségről pedig ide kattintva látható.