Eltűntek - Yorick Stúdió

Augusztus végén kezdődik a SZEMLE PLUSZ

Új névvel és koncepcióval folytatódik idén a közönség és a szakma által egyaránt kedvelt színházi esemény, a 2022-ben 10. jubileumát ünneplő Városmajori Színházi Szemle. Az új helyszínnel és kibővített műsorral megújult és tovább gondolt rendezvénysorozat 2023-tól a SZEMLE PLUSZ nevet viseli, s a Városmajori Szabadtéri Színpad mellett a margitszigeti Kristály Színtér is helyet ad majd előadásai egy részének. 

Az elmúlt években az esemény iránti fokozott érdeklődésből egyértelműen kirajzolódott, hogy a Színházi Szemle a Városmajori Szabadtéri Színpad rendkívül népszerű programsorozata, mely mostanra túlnőtt eddigi keretein és olyan nagyszabású eseménnyé vált, amelyet valódi kulturális és művészi találkozások jellemeznek. 

Augusztus 28. és szeptember 10. között 12 határon túli és hazai produkciót láthat a nagyérdemű; 6 előadás mutatkozik be a Városmajori Szabadtéri Színpadon, míg 6 kamaraelőadást a közönség a margitszigeti Kristály Színtéren láthat majd. A rendezvény minőségi szórakozást ígérő darabjait a színház művészeti tanácsadója, Peremartoni Krisztina válogatta az évad kínálatából.

A SZEMLE PLUSZ a Városmajorban Czajlik József rendezésében Barta Lajos Szerelem című darabjával startol augusztus végén. A dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata közös produkciójában nemcsak e két színház, hanem kassai és marosvásárhelyi színészek, alkotók is részt vesznek. Nagyváradról, a Szigligeti Színházból egy kellemes kikapcsolódást, felszabadult szórakozást és a nézőtéren közös éneklést ígérő, nagyszerű előadás, Márton Gyula Csinibabája érkezik Novák Eszter rendezésében. Elise Wilk Eltűntek című drámája egy erdélyi szász család történetét meséli el 1945-től napjainkig Sebestyén Aba rendezésében a Yorick Stúdió vendégjátékában. A Budaörsi Latinovits Színház Heinrich Böll és Bereményi Géza Katharina Blum elvesztett tisztességét hozza a Városmajorba a programsorozat részeként Máté Gábor rendezésében. A színdarab alapjául szolgáló regényt – 1974-ben írta Heinrich Böll – több mint harminc nyelvre lefordították már. Egy lenyűgöző felnőtteknek szóló rémvarietével vagy junk operával (de nevezhetjük akár groteszk, zenés revünek vagy rémisztően röhögséges zenés színháznak is) mutatkozik be a tatabányai Jászai Mari Színház. A Jógyerekek képeskönyve a frankfurti elmegyógyintézet főorvosának, Dr. Heinrich Hoffman mesekönyvének színpadi változata, melyet eredetileg fiának írt 1845-ben. A programsorozat városmajori részét szeptember 9-én Hunyady Sándor Feketeszárú cseresznyéje zárja a Miskolci Nemzeti Színház vendégjátékában; a mű történelmi hátterét, a Trianon-problematikát a szereplők egyéni sorsával egy szerelmi háromszögben láttatja.

A SZEMLE PLUSZ kamaradarabjainak sorát a MASZK Egyesület és a Kosztolányi Dezső Színház koprodukciójában készült, egy csodálatos vajdasági színésznő életének mozaikképeit bemutató darab, Béres Márta One-girl Show-ja nyitja meg augusztus 29-én. Göndör László a karantén közepén úgy döntött, hogy odaköltözik a nagymamájához, az együtt töltött 32 nap beszélgetéseiből és visszaemlékezéseiből született a Nagymamával álmodtam című, rendkívül izgalmas, független színházi előadás. A fővárosi Centrál Színházból érkezik Balsai Móni előadásában Willy Russell remekbe szabott, szívmelengető és sziporkázóan humoros sikerdarabja, a Shirley Valentine. A több díjat nyert, Tar Sándor novellái alapján készült A mi utcánk Köles Ferenc játékában a Pécsi Nemzeti Színházból érkezik a Margitszigetre. Mészáros Piroska saját élményeit osztja meg a Call girl című stúdió előadásában arról, hogy milyen két lábbal a földön élni, és hogyan találta meg a helyét színésznőként egy multinacionális cég call centerében. A Spáh Dávid által rendezett kamaradarab a Manna és a Független Színművészetért Alapítvány közös produkciója. Szeptember 10-én a teljes SZEMLE PLUSZ programsorozatot Elfriede Jelinek Árnyék (Eurüdiké mondja) című, a FÜGE Produkció és a Trafó koprodukciójában megvalósult darab zárja a Kristály Színtérben. Az előadásban Pető Kata Eurüdikéjének szózuhatagával dialógusba lép a zene és a tánc, a hat Orpheusz: a Freakin’ Disco négy tagja, Kákonyi Árpád és Gergye Krisztián személyében. 

A SZEMLE PLUSZ koncepcióját magas szakmai színvonal jellemzi, a szervezők hangsúlyt fektetnek a más művészeti szervezetekkel való kooperációra, a határon túli, a vidéki és a független színházak jeles képviselőinek jelenlétére. A színházi szakma számára is kivételes rendezvénysorozat elsődleges célja továbbra is az, hogy a fővárosi nézőknek olyan produkciók is elérhetővé váljanak, amelyek megtekintéséhez alap esetben több száz kilométert kellene utazni vidékre vagy a határon túlra. Kiemelten fontos feladatunknak tekintjük, hogy a színház iránt érdeklődő budapesti közönség számára lehetőséget biztosítsunk a földrajzilag távolabb eső, de magyar színházi kultúra megismerésére. 

A 2023-as SZEMLE PLUSZ programjában szereplő színdarabokat idén két külön zsűri díjazza: a Városmajori Szabadtéri Színpad előadásait Benkő Nóra, a Városmajori Szabadtéri Színpad ügyvezető igazgatója mellett, Hegyi Barbara Jászai Mari-díjas színésznő, Trokán Péter Jászai Mari-díjas színész, érdemes művész, Kúnos László József Attila-díjas műfordító tekinti majd meg, a Kristály Színtér kamaradarabjaira pedig Bánsági Ildikó a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznő, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagja és Vecsei H. Miklós Junior Prima-díjas színész csatlakozik Benkő Nórához. 

A zsűri a városmajori előadásokat a már megszokott hat kategóriában díjazza – Legjobb előadás, Legjobb rendezés, Legjobb női- és férfi szereplő, valamint Legjobb női- és férfi mellékszereplő –, de idén két további kategóriában, a margitszigeti kamaraelőadások közül a Legjobb előadást és Legjobb színészt is jutalmazzák. A Városmajori Szabadtéri Színpad előadásainak Különdíjasa a Fidelio által felajánlott médiacsomagot nyeri el. Az elismerést az egyik legolvasottabb összművészeti portál szakújságírói szavazzák meg. Az elmúlt évekhez hasonlóan a közönség is leadhatja voksát az általa legjobbnak tartott előadásra, azok a nézők szavazhatnak, akik legalább 8 előadásra megváltották jegyüket a mustrában szereplő 12 produkcióból. 

Az egyre nagyobb presztízsű rendezvénysorozatot évről évre teltházas, kiemelt érdeklődés kíséri. A színház évadzáró gáláján a díjazottak a különböző ajándékokon túl magas szakmai elismerésben részesülnek, s a nyári szezon végén ezzel a gesztussal a Városmajori Szabadtéri Színpad jelképesen visszaadja a kulcsot a kőszínházaknak.

További cikkek
Pajtaszinhazi_eoriszabo-1010275
A Magyar Kultúra Napja tiszteletére a Nemzeti Színház ebben az évben is szélesre tárja kapuit az ország felnőtt színjátszó csoportjai előtt, bemutatkozási lehetőséget adva a legjobbaknak január 27-én és 28-án.
net_Sopron_SZFE_NSZ_szerzodes_eorifoto-4763
A Nemzeti Színház és a Színház- és Filmművészeti Egyetem a mai naptól erősítik stratégiai partnerségüket, kibővítve azt a Soproni Egyetem számára is.
HTe_Tragédia_foto-KataiJoco_DSC00075
Folytatódik olimpiazáró videósorozatunk, amelynek harmadik részében a táncszínházi műfaj képviselőit mutatjuk be röviden. Nézzék meg összefoglalónkat a táncművészetek olimpiai seregszemléjéről!