Avtandil Varszimasvili grúz rendező a Gribojedov Színház társulatával mutatja be Gogol A köpönyeg című írásából készült előadást a 10. Madách Nemzetközi Színházi Fesztiválon. A rendezővel az Origo készített interjút.
– A 10. MITEM meghívására érkezett Budapestre, ezúttal a Tbilisziben működő Gribojedov Orosz Állami Dráma Színház társulatával. Mit jelent az ön számára a MITEM? Mik a tapasztalatai, élményei ezzel a fesztivállal, illetve a Színházi Olimpiával kapcsolatban – amelyen szintén részt vett?
– Az olimpia grandiózus esemény volt, és nagy presztízs volt azon részt venni. Amikor az ember látta a nagy neveket, akik itt voltak a Színházi Olimpián, azt érezhette, hogy egy azok közül, akik közel kerülhettek ezekhez a hatalmas művészekhez. De a legfontosabb, hogy az olimpia és a MITEM – valamint a többi nemzetközi fesztivál – lehetőséget ad arra, hogy megértsük, megérezzük, milyen színházi folyamatok zajlanak a különböző országokban.
– A 10. MITEM-en két előadását láthatja a közönség. Az egyik Brecht: A kaukázusi krétakör című produkció, amelyet tavaly mutatott be a Nemzeti Színház az ön rendezésében – óriási sikerrel. Érzelmes, rendkívül szívre ható előadás volt. A mai fragmentált, válságokkal terhelt világban valóban a szeretet közvetítése az egyik legfontosabb szerepe a színháznak?
– Mindenképpen. A színház egyik legfontosabb küldetése a szeretet közvetítése. A színház egy ezoterikus tér, a néző tudatalatti gondolataiba férkőzik be és táplálja az ideákat. A rendezőnek – véleményem szerint – kötelessége, hogy óvatosan, figyelmesen viszonyuljon a színházhoz. Ha nem így teszi, a színház akár veszélyes is lehet, ha a rendezőnek egészségtelen vagy természetellenes gondolatai vannak. A rendezőnek nemcsak az előadásra kell gondolnia, amikor alkot, hanem arra a misszióra, amit a színház képvisel. Szeretetet, tiszteletet és más emelkedett témát kell közvetítenie a színháznak – ez a kötelességünk.
(…)
– A 10. MITEM-en a másik előadását, Gogol: A köpönyeg című darabját a Gribojedov Színház társulatával mutatja be. A művet sajátos módon dolgozta fel, amelynek fő témája a szerelem. Mit lát a közönség: gogoli figurákat vagy virtuóz színészeket?
– Látnak gogoli figurákat és virtuóz színészi alakításokat is – az én olvasatomban. Azon gondolkodtam, hogy valójában mi is ez a köpönyeg. Egy kabát? Egy rongy? Egy ruhadarab? Mi történik, ha a köpönyeg maga a szeretet, a szerelem? Gogol drámájában a főszereplő meghal, miután elveszti az új köpönyegét. Az én rendezésemben azt láthatják a nézők, hogyan hal meg az ember, ha elveszik tőle a szeretetet….