A sírás (A sejtés)
A világhírű Christoph Marthaler rendező előadásai világszerte fesztiválok meghívott darabjai. A sírás (A sejtés) című darab, amely Dieter Roth szövege alapján készült a Schauspielhaus Zürich társulatának, kihagyhatatlan minden színházrajongó számára.
Senki sem számított pandémiára, amikor Christoph Marthaler egy gyógyszertár díszletei közé tervezte új bemutatóját és megkezdte a próbákat. A steril, semleges patikai környezet volt az a közeg, amely felől Marthaler értelmezte a művészi rokonlélek, Dieter Roth írásait: e másik nagyszerű svájci művész rajta hagyta kézjegyét a XX. század művészetén sablon festményeivel, illetve a piszok és a tökéletlenség iránti hódolatával.
Az utánozhatatlan művészek alkotása most Miskolcon látható a Színházi Olimpia keretében két alkalommal, április 21-én és 22-én 19 órakor a Nagyszínházban.
Pardes
A Vertigo Dance Company egyike Izrael négy vezető táncegyüttesének, amely számtalan meghívást kap a legrangosabb nemzetközi fesztiválokra, a világ legismertebb színházaiba, így izraeli művészet világméretű nagykövetévé vált.
Az együttes Pardes című táncelőadását lesz szerencséje látni annak, aki áprilisban Miskolcra látogat: Noa Wertheim rendezésében, Itamar Doari nemzetközi ütőhangszeres művész zenéjével egy különleges produkció született, egy olyan műalkotás, amelyben a test összekapcsolódik a belső spirituális rétegeivel.
Az előadást április 29-én 20 órakor láthatják az érdeklődők a Nagyszínházban.
Macbett
Eugène Ionesco Macbettje egy mesteri előadás, amely ékes jelét adja, mekkora élvezet Silviu Purcărete számára a színpadon dolgozni: bámulatos, mekkora beleéléssel és szenvedéllyel épít fel minden egyes szerepet a Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata számára.
Eugène Ionesco darabja nem egyszerűen a shakespeare-i remekmű parodisztikus kifordítása, hanem az abszurdba hajló, brutalizált társadalom átvilágítása és leleplezése. Kérlelhetetlen humorral mutatja be azt a közéletet, amelyet egyedül a folyamatosan szított ellenségeskedés mozgat és hajszol bele a káoszba. A ionescói Macbett ugyanakkor az összeesküvés abszurdja is, amely meglepő elevenséggel szólítja meg a mai nézőt.
A Miskolci Nemzeti Színház színpadán május 3-án 19 órakor láthatja az érdeklődő közönség.
Állatfarm
A Kolozsvári Állami Magyar Színház társulata bravúrosan állítja színpadra Orwell Állatfarmját Puskás Zoltán rendezésében, Erőss Ervin és Klemm Dávid zenéjével, Lénárd Róbert szövegével.
George Orwell 1945-ben kiadott szatirikus kisregénye, az Állatfarm tulajdonképpen a sztálini Szovjetunió allegóriája és kritikája, tágabb értelemben viszont azt a gondolatot járja körül, hogy egy eredetileg szép és nemes elképzelés hogyan válik totális diktatúrává. Tudhatjuk előre, hogy milyen előzmények vezetnek egy ilyen rendszer kiépítéséhez? Vajon észrevehetjük ezeket a forradalmat megelőző titkos szervezkedésekben, a gyűlésekben, a titokban énekelt indulókban vagy egyes szereplők jellemvonásaiban?
A Kolozsvári Állami Magyar Színház előadása erre keresi a választ a Nagyszínház színpadán május 4-én 19 órakor.
Az előadásokra a jegyek árusítása hamarosan megkezdődik!